19. ledna 2016

Štěstí najdeš v Hollywoodu?

Čínské firmy působící v oblasti rozvoje nemovitostí diverzifikují svá zahraniční portfolia, protože růst na čínském trhu s bydlením klesá.

Kontaktujte nás

Na telefoním čísle: +420 225 024 555

Jako majitel řetězce kin AMC si Wang Jianlin podává ruku s největšími hollywoodskými hvězdami, jako je Leonardo DiCaprio, Nicole Kidmanová a Catherine Zeta-Jonesová. Nyní však chce rozšířit své působení ve filmovém průmyslu a stát se jedním z největších majitelů nemovitostí v Hollywoodu.


Minulý týden Wangova společnost Dalian Wanda oznámila, že investuje 1,2 mld. dolarů do multifunkční výstavby v Beverly Hills, jedné z nejžádanějších lokalit Los Angeles. Výstavba bude zahrnovat luxusní byty a kancelářské prostory zaměřené na klienty ze zábavního průmyslu. „Losangeleský projekt bude důležitým vykročením skupiny Wanda do Hollywoodu,“ uvedla společnost ve svém prohlášení. Dalším cílem je „podpořit vstup Číny do hollywoodského filmového průmyslu a obecně propagovat čínskou kulturu v zahraničí.“


Ve stejném týdnu společnost Dalian Wanda také odhalila plány investovat 900 mil. dolarů do pětihvězdičkového hotelu Wanda Vista na australském Zlatém pobřeží. Podle největšího komerčního developera v Číně jsou investice v Austrálii součástí strategie zaměřené na diverzifikaci výnosů v zahraničí, uvádí tisková agentura Nová Čína.


Dalian Wanda expanduje do zahraničí už nějakou dobu. V červenci developer prohlásil, že postaví třetí nejvyšší mrakodrap v Chicagu za 900 mil. USD. V červnu společnost zakoupila 28poschoďovou budovu v Madridu od španělské finanční instituce Banco Santander za 361 mil. USD.


Jak už dříve informoval WiC, čínští developeři se s chutí vrhají na podnikání v zahraničí.


Vanke, podle tržní kapitalizace největší čínský developer kotovaný na burze, začal s výstavbou dvou luxusních bytových domů v San Francisku. Společnost Greenland sídlící v Šanghaji zase provádí mnohamiliardovou obnovu brooklynských Atlantic Yards a v centru LA staví mrakodrap v hodnotě 1 mld. dolarů určený pro kancelářské prostory.


Podle analytiků developeři expandují do zahraničí v době, kdy je čínský trh s bydlením v útlumu.


Data skutečně zůstávají spíše negativní. Jak uvádí čínský Národní statistický úřad, v červenci meziměsíčně poklesly ceny nových bytů v 64 ze 70 měst. Pokud jde o prodanou podlahovou plochu, i zde trh utrpěl pokles o 16,3 %, což je mnohem prudší propad než červnové snížení o 0,2 %.


I realitní magnáti jsou zdrženliví v oblasti nových investic. Realitní agentura Centaline tvrdí, že 20 největších developerů v zemi letos zatím za nákup pozemků utratilo 182,5 mld. Rmb (26,9 mld. USD), což je meziroční pokles o 38 %.


Ekonomický deník 21CN Business Herald uvádí, že úřady ve 30 městech ve snaze nalákat kupce zpět na trh s bydlením začaly uvolňovat restrikce v oblasti nemovitostí, které investorům nedovolovaly koupit si druhý (nebo další) byt. Podle informací čínského deníku Global Times například města Charbin a Sia-men zrovna tento týden uvolnila omezení nákupu bytů, a pouze 11 měst (včetně čtyř měst první kategorie – Pekingu, Šanghaje, Kantonu a Šen-čenu) úpravu těchto restrikcí odložilo. Ale jak se zdá, i to se brzy změní. Minulý týden deník Shanghai Securities News uvedl, že úřady v Pekingu a Šen-čenu žádají ústřední vládu, aby jim povolila uvolnění pravidel na nákup bytů. Městský úřad pro bydlení v Pekingu také zvažuje upravit standardní plán pro „obecné bydlení“, což by mohlo znamenat, že kupci nemovitostí k bydlení dříve spadajících do kategorie „luxusní“ budou mít přístup k přednostním pravidlům, jež v současné době platí pouze pro kupce malých a středně velkých domů a bytů.


Pokud se tento postup osvědčí, může ho přijmout i Šen-čen.


Ceny v Pekingu se v období od června do července snížily o 1 %, což znamená první meziměsíční pokles od srpna 2012. Ceny v Šanghaji a Kantonu také poklesly o 1,2 %, respektive 1,3 %, což je největší propad od ledna 2011, kdy vláda začala shromažďovat údaje.


Prodeje pozemků v těchto čtyřech městech první kategorie v červenci poklesly o závratných 70 % na 21,7 mld. Rmb. „Trh s bydlením si vede tak špatně, že se pozemky neprodávají. Místní vlády jsou ještě znepokojenější než my,“ řekl jeden developer deníku Securities Times. ( Místní vlády totiž na prodeje pozemků spoléhají, aby udržely vyvážené rozpočty.)


Podle údajů China Real Estate Index System má 31 čínských měst přebytečný majetek v podobě bytů a bude trvat více než tři roky, než se ho zbaví (když vezmeme v úvahu množství pozemků určených k bydlení prodaných v období 2011 až 2013 a připočteme k nim počet bytů, které se ročně prodají v jednotlivých městech). A někde je to ještě horší. Města jako Lan-čou, Ning-po a Ťi-nan mají nemovitosti, které budou rozprodávat více než pět let, uvádí subjekt sestavující údaje.


Odborníci v odvětví ovšem tvrdí, že uvolnění limitů na bydlení nepřinese záchranu, v kterou vlády měst a developeři nejspíše doufají. V městech jako Wen-čou a Kuej-jang, která jako jedna z prvních schválila uvolnění pravidel, počet transakcí na trhu s bydlením dál klesal i poté, co místní vlády zrušily omezení, varuje 21CN Business Herald.


„Očekávání na trhu s nemovitostmi jsou stále nejasná a kupci bytů se zatím chovají zdrženlivě,“ souhlasí Liu Jianwei, statistik Národního statistického úřadu.


Jiní namítají, že trh s bydlením bude spirálovitě padat, dokud centrální banka nesníží úrokové sazby. V souladu s tím některé místní vlády žádají banky, aby zmírnily požadavky na výši záloh na druhé byty, anebo poskytují dotace bankám, které nabízejí lákavější podmínky hypoték. V současnosti je totiž jen málo poskytovatelů půjček ochotných půjčovat na 6 až 7% úrok (což je úroveň, kterou podle Global Times čínští zájemci o bydlení považují za 'příznivou').


„Uvolnění nákupních omezení nebude mít na trh s bydlením v Číně velký dopad. Zásadní bude, jestli vláda v příštím roce uvolní úvěry,“ říká Zhang Dawei, hlavní analytik agentury Centaline.


Wall Street Journal zase poukazuje na tlaky v segmentu luxusních domů a bytů, které jsou výsledkem Si Ťin-pchingovy pokračující protikorupční kampaně.


„Přísná čínská opatření proti korupci byla přijata v sektoru pohostinství v podobě zákazu pořádání okázalých banketů a nyní se začíná odrážet v segmentu ekonomiky, protože vysocí státní úředníci se z obavy před vyšetřováním zbavují bytů,“ píší noviny.


Deník se tázal několika realitních makléřů, kteří potvrdili, že byrokraté se v nové politické atmosféře bojí kupovat luxusní nemovitosti. Někteří se již snažili vzdát se nabytých nemovitostí, které by k nim poutaly nežádoucí pozornost (protože hodnota majetku neodpovídala jejich platovému zařazení). „Úředníci chtějí prodat byty co nejrychleji, takže přistoupí na cenu o 5 až 10 % nižší, než je průměrná cena srovnatelných nemovitostí,“ řekl deníku jeden šanghajský realitní makléř.


Objednejte si předplatné  Week in China

Week in China vám přináší aktuální klíčové obchodní zprávy ze světově nejrychleji rostoucí velké ekonomiky. Je připravován formou bezplatného odběru výhradně pro korporátní a institucionální klienty HSBC.


Získejte předplatné zdarma >

Opouštíte webové stránky HSBC CMB.

Berte prosím na vědomí, že právní ujednání externích stránek se bude lišit od podmínek používání a ochrany osobních údajů na našich webových stránkách. Následující stránka se otevře v novém okně nebo záložce prohlížeče a je pouze v anglickém jazyce.

Opouštíte webové stránky HSBC CMB.

Vezměte prosíme na vědomí, že právní ujednání externích stránek se bude lišit od podmínek používání a ochrany osobních údajů na našich webových stránkách. Následující stránka se otevře v novém okně nebo záložce prohlížeče.